Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa jest to rodzaj terapii poprzez różnego rodzaju aktywizację, której celem jest utrzymanie, a w miarę możliwości poprawa zdolności mieszkańców do wykonywania codziennych czynności. Podejmowane podczas terapii zajęcia działają zarówno na sprawność fizyczną pacjenta, jak i jego samopoczucie, rozwój intelektualny oraz rozrywkę.

Terapia zajęciowa w Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie przeprowadzana jest w grupach  i stanowi nieodłączny element kompleksowego wsparcia mieszkańców. Odbywa się ona na świetlicy w godzinach 9.00-12.15 oraz 13.45-15.15. Za prowadzenie terapii zajęciowej odpowiedzialny jest Terapeuta zajęciowy we współpracy z psychologiem, którzy podczas zajęć pracują z mieszkańcami cierpiącym na schorzenia fizyczne, psychiczne, rozwojowe oraz niepełnosprawność.

Na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lubkowie odbywają się różne rodzaje i metody terapii zajęciowej, dostosowane do możliwości i potrzeb mieszkańców.

Należą do nich:

a) arteterapia – aktywizacja mieszkańca poprzez czynny bądź bierny kontakt ze sztuką, pozwala zwiększyć zdolności poznawcze, usprawnić zdolności emocjonalno-społeczne, a także uzewnętrznić mieszkańcom własne przeżycia i doznania. 

– dramatoterapia – zajęcia teatralne

– biblioterapia – czytanie książek, opowieści, przetwarzanie literatury

– filmoterapia – projekcja filmów, omawianie ich fabuły, problematyki

– muzykoterapie – śpiew, słuchanie muzyki

– relaksacja – odreagowanie stresu dzięki relaksującej muzyce

– silvoterapia – kontakt z przyrodą, spacery

b) ergoterapia – terapia poprzez pracę, która znacząco może wpłynąć na sprawność różnych odcinków ciała mieszkańców, zwiększyć zakres ruchów, siłę mięśniową, poprawić koordynację oraz równowagę, a także poprawić sprawności manualne i dać mieszkańcom poczucie sprawstwa

– trening czynności życia codziennego (samoobsługa)

– trening funkcji poznawczych

– prace manualne

c) socjoterapia – terapia zaburzeń zachowania i zaburzeń emocjonalnych toku spotkań grupowych, towarzyskich, której celem jest niedopuszczenie do wyizolowania mieszkańców, rozwój umiejętności interpersonalnych i komunikacyjnych

– ludoterapia – wspólne gry i zabawy

– psychoedukacja – przekazywanie wiedzy mieszkańcom na temat różnych ważnych zagadnień

– psychodrama – odgrywanie różnych scenek tematycznych przez mieszkańców

– trening umiejętności społecznej

Na terapią zajęciową mogą uczęszczać wszyscy mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej, którzy wykazują taką wolę i którym pozwala na to stan zdrowia.